V lékařství, šperkařství a v mnoha jiných odvětvích je při 3D tisku neodmyslitelným pomocníkem pryskyřice. Všude tam kde je potřeba hladkost a ostrost je pryskyřice výborně využitelná. Povětšinou ji můžete najít pod názvem Reisin – syntetická pryskyřice. V podstatě se jedná o tekuté plasty, které jsou vytvrzované UV zářením. Právě fotosenzitivní prykyřice může být vytvrzena laserem nebo světlem, natolik, že je využitelná i tam, kde požadujete tvrdost. Velkou výhodou je i možnost jednoduše dobarvit do požadovaného odstínu. S Reisiny je potřeba pracovat velmi opatrně a i když se hodí i pro hobby použití je nutné dodržet skladování v tmavých neprůhledných nádobách.
JAKÉ METODY JSOU VHODNÉ?
Hodí se na tisky FDM, SLA a DPL. Metodu tisku FDM použijte právě u hobby projektů, kdy je pro vás podstatná rychlost. SLA se výborně hodí tam, kde nepotřebujeme, aby výrobek odolával např. povětrnostním podmínkám. Skvěle se hodí na formy např. pro hračky nebo šperky. Výborné na této metodě je velká přesnost a nevýhodou tvrdost, je nutné v případě potřeby výrobek dovytvrdit. Metodu DLP použijeme převážně, když potřebujeme více kusů, náklady se nám totiž rapidně sníží.
PODLE VLASTNOSTÍ DĚLÍME REISINY NA
Standartní – jako je čirá pryskyřice vhodná k dobarvování, základní černá, bílá, šedá.
Konstrukční – ty se dělí na různé typy podle požadovaných vlastností od tvrdých až po vysokoteplotní pryskyřice
Šperkařské –např. odlévací, která slouží pro přesné detaily
Dentální- čirá pryskyřice pro rovnátka, dentální modelová, připomínající sádru a v neposlední řadě dentální SG- vhodná přímo pro biomechanické pomůcky
Keramické- ve výsledku vypadají jako keramické výrobky, lze je glazovat, tvorba však vyžaduje určité zkušenosti.
Pryskyřice bude mít i nadále, rozhodně velký potenciál v budoucnosti 3D tisku pryskyřice, který je sám o sobě je velmi šetrný k životnímu prostředí a určitě se bude dál rozvíjet.