Kopřiva – nejen pomocník v léčitelství.

V dětství jsme se jí chtěli vyhýbat co nejvíce. Při popálení nám bylo říkáno, že se nás bude držet zdraví. O které bylině je řeč? Kopřiva dvoudomá. Jak ji zaručeně poznat? Má listy i stonek pokrytý žahavými chloupky. Ty pak způsobují na kůži charakteristické pálení, svědění a dermatologickou reakci. Jak a kde ji využívat?

kopřiva

  1. Netradiční špenát

Špenát a kopřiva jsou si rovnocennými parťáky, které lze při vaření zaměňovat. Listy špenátu s klidem a bez okolků vyměňte za listy žahavé byliny. Na rozdíl od špenátu ji stačí pouze spařit horkou vodou a nechat pár minut odpočívat. A získáte na živiny mnohem nabitější potravinu.

  1. Čaj jako od babičky

Je to jednoduché – nasbírat, usušit a pak si už je vychutnávat kopřivový čaj medem. Nebo si jej zakupte a máte to bez práce. Pro líbeznější chuť kopřivu smíchejte s dalšími bylinami. Sáhněte po něm trápívá-li Vás problémy s dýcháním, alergie či ekzémy. Naše babičky kopřivový čaj nazývali čistič krve.

  1. Výživa pro květiny

Vyrobte si domácí hnojivo z kopřiv, které nazvěte všemi populárními nálepkami bio, eko…Nepotřebujete nic než vodu a kopřivy. Bylinu nasekáme a kousky vložíme do nádoby. Zatížíme kameny, aby nám kopřiva po zalití vodou nevyplavala. Zalitou a zcela ponořenou rostlinu, takto nechte být cca měsíc. Vodu pravidelně doplňujte. Po uplynutí doby přeceďte, slijte do nádoby. Skladujte ve tmě. Aplikujte díl hnojiva do 10 dílů vody.

kopřivový čaj

  1. Konec mšicí

Paraziti mšice nerad vidí na svých rostlinách žádný pěstitel. Na trhu je mnoho chemických přípravků, které se zbavují mšic. Vsaďte na přírodu, a to na kopřivy. Využijte mladé žahavé byliny jako návnadu na mšice.

  1. Turbo kompost

Jestliže přidáte do vašeho kompostu nasekané kopřivy, budete se divit, jak rychle rozkládání probíhá. Kopřiva je povyšována za přírodní katalyzátor rozkladu. Nejlepší technika je prokládaní čerstvé kopřivy se suchými rostlinnými zbytky. Velká vrstva kopřiv by mohla způsobit širokou mazlavou část.