V druhé polovině dvacátého století, a to zejména v období nadvlády komunistů se v České republice rozmohlo stavění panelových domů. Tato výstavba byla zvolena z toho důvodu, že to bylo rychlejší než klasické zděné konstrukce a také bylo jednodušší umístit nad sebe více podlaží a tím pádem zajistit bydlení více lidem na menší zastavěné ploše což je velice ekonomicky příznivé.
Rychlost výstavby byla pro panelové domy naprosto zásadní a nebylo pochyb, že to bylo na úkor kvality. Panelové domy využívají poměrně jednoduchý systém, který se skládá z několika kusů a je k sobě skládán jako skládačka. Systém stavění musí být striktně dodržován jinak by mohlo dojít k velmi neblahým následkům.
Panely, z kterých je vytvořen panelový dům jsou převážně přes celou stěnu a mají v sobě zabudovanou tepelnou izolace. Dům jako celek, je však velmi slabě a nedůkladně izolován, protože spojováním prvků dochází k různým místům v konstrukci, kudy uniká teplo. Panely jsou také z betonu, který je známý svou ne příliš vynikající tepelnou izolací.
Byty, které vznikají v panelovém domě jsou častokrát velmi jednotvárné a není skoro ani možné nějak měnit místnosti a jejich účely. Vše je v podstatě pevně dané, a to po několika letech života přináší nežádoucí stereotyp, který je možno zničit pouze tím, že se daný jedinec odstěhuje do jiného obydlí. Někteří lidé, ale nemusí tento stereotyp pociťovat negativně, ale z panelového bytu je vyženou až technické problémy, které vzniky na základě nekvalitního provedení paneláků.
Osobně si myslím, že nápad začít vyrábět panelové doby nebyl v základu úplně špatný. Dnešní doba však již časově prověřila, že jejich kvalita provedení byla na velmi nízké úrovni a všechny panelové domy vzniklé z již zmiňované druhé polovině dvacátého století je nutno vylepšovat například dodatečnou tepelnou izolací obvodových stěn a popřípadě výměnou okenních výplní.