- Od roku 2014 má Čína největší ekonomiku na světě.
- Vláda v posledních letech vynaložila úsilí na podporu zahraničních investic.
HISTORIE
Období ekonomické krize a kulturní revoluce (1949-1978)
- 1949 po vzniku ČLR (Čínské lidové republiky) byly uplatňovány zásady SSSR (Svazu sovětské socialistické republiky), ale nevedli zrovna k úspěchu. A jiné plány, které vytvořili čínští komunisté vedli až k hospodářské katastrofě.
- V té době se čínská ekonomika na produkci světa podílela jen 3%.
Reformy a cesta k tržnímu hospodářství (1978-1989)
- Reformy, které se měly přiblížit západnímu světy začaly roku 1978. Do USA se vydal architekt těchto změn, který se rozhodl předvést odhodlání země pro změnu. Následně bylo umožněno vycestování studentům a vědcům z ČLR a USA. Na oplátku přijížděli do země první turisté.
- Ustoupila do pozadí problematika lidských práv z důvodu velkého zájmu obchodování s ČLR.
- Nejznámější případ v ČLR porušení lidských práv se stal roku 1989, krvavý zásah proti studentům na náměstí Nebeského klidu. Země se po této akci ocitla v mezinárodní izolaci, která trvala několik let, ale později bylo vše obnoveno do původního stavu. ČLR dodnes porušuje některá lidská práva.
Budování hospodářské velmoci (po roce 1989)
- Umožnění malých soukromých podniků v oblasti služeb. Hlavní oblastí soustředěné ekonomiky se stal Šanghaj a východní pobřeží jako celek. Z výroby levného textilu a obuvi a dalšího spotřebního zboží se začali stávat kvalitnější a dražší věci. Nejdůležitějším se stal však obchod se zahraničím.
- V roce 2004 vykazovalo Saldo obchodní bilance přebytek 59 miliard dolarů, r. 2005 to byl přebytek 102 miliardy dolarů a r. 2007 se počítalo s 200 miliardami dolarů.
- Ve vnitrozemí se situace zlepšovala velmi pomalu. Vláda tam zrušila staré zemědělské daně a začala podporovat velké projekty, např. budování přehrady Tři soutěsky.
- Čína se pomalu začala zapojovat do mezinárodních organizací. 11. prosince 2001 vstoupila do WTO . Kvůli plagiátorům a pirátům byla stále však ohrožena autorská práva.
- Počátkem 21. století se tři čínští internetoví experti (Baldu, Alibaba Group a Tencent) se stali největšími technologickými konglomeráty na světě.
- Výrobci spotřební elektroniky Lenovo, ZTE, Huawei , Xiaomi patří dodnes mezi nejúspěšnější výrobce na trhu.